U Hrvatskoj, 7. listopada svake godine obilježava se Dan ružičaste vrpce kao dio nacionalnog priznanja važnosti borbe protiv raka dojke. Ova bolest se trenutačno nalazi na trećem mjestu po uzrocima smrti među ženama, no zahvaljujući Nacionalnom programu ranog otkrivanja i poboljšanim tretmanima, broj preživjelih raste. Da bismo doprinijeli ovoj borbi, ključno je kontinuirano osvještavanje i edukacija društva.

Kako možemo sudjelovati i osvijestiti sebe i druge

Rak dojke je najčešći oblik raka kod žena, ali nije nepremostiva prepreka ako se dijagnosticira na vrijeme. Prema izvorima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ, 2022), u prvom ciklusu programa Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke, odaziv je bio 63 % i otkriveno je 2081 karcinom dojke. Do sedmog ciklusa, ukupno je obavljeno oko 150.000 mamografskih pregleda godišnje s odazivom od oko 60 % i otkriveno je više od 7000 novih karcinoma.

Da bismo napravili razliku, možemo aktivirati sebe i ostale na sljedeće načine:

  1. Redoviti pregledi

Poticanje žena na redovite medicinske preglede je od suštinske važnosti. Ne samo da bismo trebali razgovarati o važnosti redovitih pregleda s našim bližnjima, nego oni koji su u prilici bi mogli organizirati informativne seminare, online webinare ili radionice gdje se žene mogu educirati o načinima i metodama ranog otkrivanja.

  1. Edukacija i osvještavanje

Osnaživanje pojedinaca i zajednice kroz informiranje je ključno. Dijeljenje provjerenih informacija putem društvenih mreža, ali i direktno u obliku brošura ili informativnih letaka, može proširiti svijest o ovoj bolesti. Razmislite i o povezivanju s lokalnim organizacijama i stručnjacima kako biste organizirali predavanja i događanja na ovu temu.

  1. Promjena načina života

Prepoznati i razgovarati o rizičnim faktorima, kao što su pušenje, nedostatak tjelesne aktivnosti i nezdrava prehrana, može nas navesti na zdravije izbore. Osim promocije zdravih stilova života među obitelji i prijateljima, podrška inicijativama koje promoviraju zdravlje, kao što su biciklijade, trčanja i slične sportske aktivnosti, mogu pomoći u promociji zdravog življenja.

  1. Financijska potpora

Vaša financijska podrška može biti presudna. To ne mora biti samo donacija velikim organizacijama; razmislite o tome da podržite i lokalne inicijative ili istraživačke projekte. Sponzorstvom događanja ili organiziranjem vlastitih prikupljanja sredstava, kao što su humanitarne akcije ili prodaja ružičastih traka, možete direktno utjecati na dostupnost resursa za borbu protiv raka.

  1. Podrška kroz estetiku: 

Gubitak kose zbog kemoterapije može značajno utjecati na samopouzdanje i emocionalno stanje oboljelih. Pružanje informacija o mogućnostima za nabavu kvalitetnih perika može biti od velike pomoći. Ako ste u mogućnosti, podržite i preporučite inicijative ili firme, poput Matrica Pro, koji nude perike i imaju ugovore sa HZZO-om za subvencioniranje istih. Na taj način, ne samo da pomažete u fizičkom, već i u emocionalnom oporavku oboljelih.

Premda nisu utvrđeni točni uzroci raka dojke, ranim otkrivanjem i prevencijom moguće je značajno smanjiti rizik i poboljšati izglede za uspješno liječenje. Uključivanjem u programe, edukacijom i financijskom potporom, svatko od nas može doprinijeti u borbi protiv ove ozbiljne bolesti. Ružičasti listopad je idealna prilika za osvještavanje o ovom problemu i konkretnu akciju.